Co nieco o Irlandii
(czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem)
GEOGRAFIA
Szerokość: 300 km
Długość: 450 km
Powierzchnia 84,500 km kwadratowychCztery prowincje: Ulster, Munster, Leinster, Connaught, 32 hrabstwa, 26 hrabstw w Republice, 6 hrabstw w Irlandii Północnej.
Populacja: około 5,6 mln w Republice, 1,7 miliona w Irlandii Północnej.
POGODA
Łagodny klimat, latem 15/21 stopni Celsjusza
Wiosną i jesienią około 10 stopni, zimą 5/10 stopni Celsjusza. Przelotnie deszcze, warto zabrać sweter i parasol!
PASZPORT
Warto go mieć, ale nowy dowód osobisty także jest honorowany. Wizy nie są nam potrzebne. Zawsze namawiamy naszych studentów do wykupienia polisy ubezpieczeniowej przed wyjazdem z Polski. Koszt niewielki a pożytek ogromny gdyby przyszło skorzystać z pomocy lekarskiej!
Warto też zaopatrzyć się w obowiązujący w Unii Europejskiej formularz E 111.
DOJAZD DO IRLANDII
Połączenia lotnicze bezpośrednie z wielu miast w Polsce. Aerlingus, Centralwings, RyanAir, pozwalają dolecieć tam bardzo tanio ale warto wcześniej rezerwować bilety. Podróżujący lądem mogą skorzystać z autobusów i połączeń promowych
NIEPEŁNOSPRAWNI
Wiele szkół zapewnia dobre warunki dla osób niepełnosprawnych. Prosimy jednak o kontakt z naszym biurem, wskażemy przyjazne placówki. Atrakcje turystyczne i wiele miejsc publicznych przygotowanych jest dla niepełnosprawnych gości.
WALUTA
Obowiazującą w Irlandii walutą jest Euro ( 100 centów) . Honorowane są karty kredytowe VISA, Maestro, American Express. Banki otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-16. W czwartki często do 17. Godziny otwarcia poczty to 9.00 do 17.30 od poniedziałku do soboty.
TELEFONOWANIE
Telefony komórkowe sieci GSM działają bez żadnych problemów po aktywacji roamingu. Istnieje też szeroki wybór przedpłaconych kart telefonicznych. W przypadku telefonów stacjonarnych lub budek telefonicznych warto kupić przepłacone karty dostępne zarówno w Polsce jak i w Irlandii.
DOSTĘP DO INTERNETU
Wiele kafejek internetowych oraz miejsc publicznych z darmowym dostępem do Internetu. Większość szkół udostępnia studentom pracownie komputerowe a także posiada bezprzewodowy dostęp do Internetu na terenie swych siedzib, tak wiec laptop może się przydać.
ZAKUPY
Większość sklepów otwarta jest w godzinach 9.00 do 17.00 lub 18.00 od poniedziałku do soboty. Centra handlowe pozostają otwarte dłużej do 21 lub 22 w czwartki i piątki.
TRANSPORT PUBLICZNY
W miastach działa dość dobrze rozbudowana sieć autobusowa. W Dublinie dodatkowo atrakcyjnym sposobem poruszania się jest kolejka DART przejeżdżająca trasą wzdłuż całej Zatoki Dublińskiej. Od niedawna działa też w Dublinie szybki tramwaj LUAS.
Studenci uprawnieni są do wykupienia okresowych biletów zniżkowych ( 2 tyg ok. 50 euro) Po przybyciu do Irlandii szkoły mogą za dodatkową opłatą, lub w niektórych przypadkach bez, odebrać przyjeżdżającego z dworca autobusowego lub lotniska.
CZAS
Zegarki należy przestawić zgodnie z Greenwich Mean Time ( jak w Wielkiej Brytanii)
RUCH ULICZNY
Uwaga! Szczególnie na przejściach dla pieszych. W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny.
URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE
Uwaga! Standardowo 220 voltów, więc z urządzeniami przywiezionymi z Polski problemów nie będzie. Trzeba będzie natomiast zaopatrzyć się w specjalną wtyczkę, dostępną w polskich sklepach. Irlandzkie kontakty mają trzy prostokątne , a nie dwa okrągłe wejścia.